Francespiration

A Marinière: a francia ruhadarab, amely soha nem megy ki a divatból

A breton csíkos ing, más néven „Marinière” egy klasszikus francia ruhadarab, amely az északnyugat-franciaországi régióból, Bretagne-ból származik.

Az 1858. március 27-én született a rendelet – amely bevezette a la marinière-t a francia haditengerészet hivatalos egyenruhájának részeként – a következőképpen rendelkezett: „Le corps de la chemise devra compter 21 rayures blanches, chacune deux fois plus large que les 20 à 21 rayures bleu indigo”, vagyis „az ing testén 21 fehér csíknak kell lennie, mindegyik kétszer olyan széles, mint a 20-21 indigókék csík”.

Az ing jellegzetes kék-fehér csíkjai eredetileg azt a célt szolgálták, hogy a tengerészek jobban láthatók legyenek, ha vízbe esnének, de bizonyos legendák arról mesélnek, hogy a huszonegy csík Bonaparte Napóleon britek felett aratott győzelmeinek számát jelentette.

Bár az inget először a francia tengerészek viselték a 19. század közepén, gyorsan népszerűvé vált a munkásosztály körében is, majd a 20. század elején már a művészek és értelmiségiek is magukénak érezték, köztük Pablo Picasso, Coco Chanel vagy Jean-Paul Sartre, ami alaposan ráerősített arra, hogy Franciaország kulturális szimbólumává vált.

fotó: wikimedia.commons

A francia csíkos ing, amely ma is meghatározza a párizsi stílust

Egy breton csíkos ing időtlen stílusa, története és a francia kultúrával való kapcsolata, valamint népszerűsége a művészek, értelmiségiek és divatikonok körében a francia örökség egyik legerősebb képviselője.

A Marinière-ket először független szabók készítették, később a haditengerészet műhelyeiben készültek. A Marinières igazi húzóttermékké vált Franciaországban, olyan cégek gyártották, mint a Saint James, az Armor Lux és az Orcival. Az eredeti pamut pulóvereket ma is ugyanolyan szigorú előírások szerint készítik, mint annak idején.

Abban, hogy polgári divatcikké vált, Coco Chanel-nek nagy szerepe volt, aki tengerparti nyaralásai alkalmával a helyi tengerészek egyenruháiból ihletet merítve elkészítete saját darabjait. Második, a normandiai Deauville-ben található üzletében került először piacra a „Navy Style” kollekció – alkalmi viseletként került forgalomba. Alkotásai két okból is úttörők voltak: egyrészt ez volt az első alkalom, hogy egy munkaruha bekerült a divat világába, másrészt ez a lezser dizájn teljesen szembe ment az akkori még mindig erősen fűzős divattal. A női viselet örökre megváltozott…

A francia csíkos felső még ma is népszerű

Azóta számtalan gyártó készítette már el a híres ruhadarabot, de Saint James, aki a mai napig a haditengerészet hivatalos ruhadarab beszállítója azt állítja, hogy az övé a legautentikusabb.  Az évtizedek alatt a breton csíkos felső számos ruhatár alapdarabja lett. Ugyanolyan elterjedt és kedvelt ruhadarab lett, mint a fehér ing, a kis fekete ruha és a tűsarkú cipő. Szűk vagy bőszárú farmerhez, tüllszoknyához, overall alá vagy ceruzaszoknya fölé párosítva a marinière sokoldalúsága miatt valószínűleg örökre velünk marad.

Nyitókép: iStock.com

Szöllősi Tímea

Szöllősi Tímea