A történelem legismertebb francia királynője kétségtelenül Marie-Antoinette, aki sok hamis pletyka és feltételezés tárgya lett, miközben az utókor elfeledkezett életének néhány apró részletéről.
XVI. Lajos felesége ellentmondásos életet élt és rajongott a luxusért a gazdasági válság és a francia forradalom idején. Ez nem tett jót a hírnevének, és jó okot adott a forradalmároknak, hogy vádat emeljenek a királyi pár és a monarchia ellen. Marie Antoinette Josèphe Jeanne 1755. november 2-án Bécsben látta meg a napvilágot a nagyhatalmú I. Ferenc római császár és Mária Terézia magyar királyné és királynő lányaként. Fényűző élete lefejezéssel ért véget, miután egy sor ostoba dologgal vádolták meg. A történelembe, mint ésszerűtlen uralkodó és a vérszomjas forradalmárok áldozataként vonult be, pedig ennél sokkal több volt ő…
14 évesen adták férjhez.
Maga a király is mindössze 15 éves volt, amikor Franciaország és Ausztria ily módon megerősítette szövetségét. Bár teljesen normális volt, hogy a királyi családokban korán házasodnak a gyermekek, a 14 év még így is különösen fiatalnak számított.
Bálványozták, még mielőtt királyné lett volna.
Amikor először mutatták be a franciáknak, óriási felfordulást váltott ki a lakosság körében: ötvenezer ember gyűlt össze a fővárosban, és mintegy harminc embert gázoltak halálra a lovaskocsikkal. Hírneve azonban gyökeresen megváltozott a trónra lépését követő években…
Hét évbe telt, mire elhálták a házasságot.
Vajon mi lehetett az oka annak, hogy nem vonzódott férjéhez: a fiatal kora, a király impotenciája vagy számos más lehetőség állhatott a háttérben? Senki sem tudja, de azt igen, hogy a király apja úgy döntött, hogy hat év után intézkedik. Egy unokatestvért vett igénybe, hogy megtanítsa az ifjú királynak mit kell tennie a hálószobában. Ez a hadművelet olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy hogy a király első lánya alig egy év múlva világra is jött. Egyúttal bizonyos pletykák is szárnyra kaptak a gyermek állítólagos apját illetően, de nincs okunk azt hinni, hogy nem a királyé lett volna a gyermek.
Nem volt annyira ésszerűtlen a pénzügyek terén, mint ahogy az utókor gondolja.
Bár nagyon szerette a versailles-i életmódot, az mentségére legyen mondva, hogy már csak alkalmazkodott hozzá, amikor az udvarba került. A királyi család többi tagja, például a király bátyja, valójában sokkal többet költött ruhákra és szórakozásra, mint ő, de nő és külföldi lévén a forradalmárok haragja jobban érintette őt, mint a család többi tagját.
Valószínűleg soha nem mondta ki azt a mondatot: ” ha nincs kenyerük, egyenek kalácsot!”
Ezt a hírhedt mondást, amelyet Marie-Antoinette-nek tulajdonítottak, már sok más ember szájából is elhangzott azokban az években. De a forradalmárok arra használták, hogy megdöbbentő röpiratokkal vádolják a királyt és a királynét.
Fantáziafalut építtetett Versailles-ban.
Le Petit Hameau néven felépített egy fantáziafalut, amelyben ő és barátai úgy tettek, mintha dolgoznának. Ennek a költséges kis menedéknek a felépítése a mély gazdasági válság idején természetesen nem tetszett a lakosságnak, ami megint csak növelte az ellenérzést vele szemben.
Hihetetlenül vigyázott a hajára.
Marie-Antoinette haját érdemes volt látni. A fodrásza az egyik legközelebbi barátja volt, aki olykor közel egy méter magas hajkölteményt készített neki, amelyet tollakkal, ékszerekkel díszített, sőt… egyszer még egy hajójának másolatát is elhelyezte benne!
Koholt vádak alapján ítélték el.
Költséges élete mellett felségárulással, szexuális bűncselekményekkel, férfi és női szeretővel való promiszkuitással vádolták. Fiát, Lajos Károlyt (későbbi XVII. Lajos francia király) is tanúskodásra kényszerítették ellene.
Marie-Antoinette extravagáns élete során megosztó történelmi karakter volt, akit sokan gyűlöltek. De ahogy az életben semmi nem pusztán fekete vagy fehér, az ő élete és személyisége is sokkal összetettebb volt ennél…