Francespiration

hermés francia divat

Lovaktól a luxusig: a Hermés márka igaz története

1837-ben Thierry Hermès megnyitotta műhelyét a párizsi Grands Boulevards negyedben az európai nemesek szolgálatára még nem sejtette, hogy egy ikonikus birodalom alapköveit teszi le.

Lovak, mint első ügyfelek

A történet a legfinomabb kovácsolt hámokkal és kantárokkal kezdődött, amelyeket Thierry Hermés a kocsisok számára készített. A következő évtizedekben az egyik leghíresebb nyergesáru-kereskedővé fejlődött, és elkezdett bőrtáskákat gyártani a lovak etetéséhez és a lovasok számára az egyéb kiegészítők tárolására és szállítására, mint a csizmák, ostorok és lovaglósisakok. Ebben az időben a lovak egy olyan luxusnak számítottak, amit csak a gazdagok engedhettek meg maguknak, és Hermès termékei egyenesen az európai nemesség felé irányultak. Hermès büszke volt arra, hogy megértette ügyfelei vágyait, különös tekintettel a bőráruk egyszerűségére és könnyedségére.

Kiváló minőségű kovácsolt kellékeivel számos díjat nyert, köztük az 1855-ös párizsi Világkiállítás első díját. Ekkor már olyan neves mecénások tartoztak vevői közé, mint III. Napóleon császár és Eugénia császárné. Az esztétikum és a tartósság egyensúlyát megteremtve, Hermès versenytársait felülmúlva, 1867-ben másodszor is elnyerte a párizsi Világkiállítás első díját, és termékeivel soha nem látott népszerűségét és megbecsülését váltott ki Franciaországban. A Hermès termékek egyik kulcsfontosságú ismertetőjele az volt, hogy ragaszkodtak a hagyományos, csak kézzel kivitelezhető nyeregfűzési módszerhez. Ez a nyeregvarrás tartósabb öltésekkel készült, így tartósabb termékeket eredményezett, és sokkal nagyobb figyelmet fordítottak a részletekre.

Tizenegy évvel a Világkiállítás megnyerése után a Hermès üzlet gazdát cserélt.

Thierry Hermès halálakor fia, Charles-Emile Hermès örökölte a társaságot. Charles az üzletet átköltöztette jelenlegi helyére, ahol immár 141 éve áll: a párizsi Rue du Faubourg Saint-Honore 24. szám alá. Folytatta apái nyomdokait, tökéletesítette a kereskedelmet, és a kiskereskedelmi értékesítés további nemzetközi kiterjesztésére összpontosított az európai, orosz, ázsiai és amerikai elit ügyfelek számára. Charles-Emile fiaival, Adolphe-val és Emile-Maurice-szal dolgozott együtt az innovatív Haut A Courroies táska bevezetésén, amelyet a lovasok számára forgalmaztak – egy táskát a nyergek szállítására. Ez a termék az elkövetkező években még nyilvánvalóbbá tette a Hermès bőráru-kollekciójának bővülését. Charles 1902-ben átadta a cég vezetését két fiának (Adolphe és Emile), akik a nevet Hermès Frères-re (Hermès testvérek) változtatták. 16 évvel Charles Hermès távozása után a cég újabb termékinnovációt dobott piacra, amely jelentősen megváltoztatta a pályáját: az első cipzáras bőr golfkabátot Edward walesi herceg számára.

Az ikonikus golfkabát 1918-as megalkotásának és a Hermès kizárólagos jogi megállapodásának közetkezményeképp a cipzár a Hermès márka szinonimájává vált. A köznyelvben „fermeture Hermès” néven ismert, ami magyarra fordítva annyit tesz, mint „Hermès rögzítő”. Ez az egyedülálló funkció lehetőséget adott a Hermès számára termékkollekciójának bővítésére. A kínálat bővítésekor Emile a francia felső osztály igényeire összpontosított, és felesége panaszodásaiból merített ihletet, aki nem talált kedvére való táskát. Így történt, hogy1922-ben Emile megalkotta a Haut à Courroies táska kisebb változatát, amely a szabadalmaztatott cipzárral volt zárható. Nem sokkal ezután ékszereket, 1928-ban pedig szandálokat, 1929-ben pedig Párizsban az első női couture ruházatot (amelyek között fürdőruhák is szerepeltek) vezette be kínálatába.

A híres sál

Nyolc évvel később, 1937-ben ismét egy újdonságot dobtak piacra: megszületett a Hermés selyemsál. A mai napig ez a márka egyik legikonikusabb terméke, ha hihetünk a híreknek nagyjából 20 másodpercenként adnak el egy Hermès sálat világszerte. A sál megjelenése után azonnal hatalmas sikert aratott a hírességek körében, és olyanok viselték, mint Jacqueline Kennedy. A márka ezután is folytatta termékkínálatának bővítését, és jöttek a parfümök, majd a lovaglódzsekik, karkötők. Mivel 1942-ben hiány volt az addig használt krémszínű dobozokból, a Hermès csomagolóanyag-beszállítója néhány maradék narancssárga dobozt küldött a Hermèsnek, és a márka ikonikus csomagolása a mai napig narancssárga maradt.

Emile-Maurice Hermès negyvenkilenc éves vezetése alatt a vállalat világhíressé vált és számos innovációt hajtott végre. Halála után, veje, Robert Dumas Hermès került a cég élére, aki később több ikonikus termék megszületésért is felelős lesz, mint például a Kelly táska, amelyet Grace Kellyről neveztek el. Hirtelen nők ezrei árasztották el a Hermès üzleteit, és mindenki a„Kelly Bag”-et akarta.

1978-ban Thierry Hermès ük-ükunokája, Jean Louis Dumas vette át a cég irányítását, és megvásárolta a Rue Faubourg Saint-Honore 24. melletti épületet, ezzel bővítve a cég zászlóshajóját. 1981-ben bemutatták az ikonikus Birkin táskát, amely Jane Birkin brit színésznőről kapta a nevét. 2003-ban Jean Louis Dumas nyugdíjba vonult, és Patrick Thomas lett a Hermès új vezetője. Naphainkban a hatodik generációs Hermès családtag, Axel Dumas vezeti a családi örökséget…

Szöllősi Tímea

Szöllősi Tímea